Офіційний сайт відділення нотаріальної палати України у Вінницькій області

СИМВОЛИ НОТАРІАТУ

Частина I. Традиційні символи

Перо для письма

Пташине перо як знаряддя письма містить певне поєднання пташки, неба й чорнила.
Як письмове приналаддя нотаріуса означає його діяльність. Символ письма, підпису, закріплення думки й волевиявлення, скріплення діянь. Головна для нотаріусів латинська морфема nota означає знак, запис, які спочатку робилися стилосом, а потім пером. Перо вказує на традицію письмового зобов’язання та його посвідчення.
Перо нотаріуса не гусяче, як у стряпчих. Це перо орла, що впало з неба. Чому не голубине, якщо білий голуб символізує мир? Тому що миролюбність нотаріуса не самочинна (душа), а зумовлена «зверху» (духом): це наказ вищого закону й духовної влади, що уособлюється орлом.
Перо означає принцип неба, легкий небесний вітер, висоту здіймання, “сухий” принцип духовності (у порівнянні з вологістю земного животіння).

Книга

Книга є символом знання та закону. Вона нагадує про пріоритет писаного права, прийнятого в романській системі права, на якому базується латинський нотаріат. Цікаво, що латинське слово codex - “звід законів, книга” спочатку означало “стовбур дерева”. У давнину особливі, священні дерева символізували світобудову та вважалися носіями вищого знання - зокрема, таким є біблійне “древо пізнання добра і зла”. Сторінки книги уподібнювали листю вселенського дерева, а закони мислилися написаними на священних скрижалях. Тому існує смисловий зв’язок: дерево - знання - книга - закон.

Сувій

Сувій символізує знання, науку, священну скрижаль закону; непорушне письмове зобов’язання, акт нотаріуса.

Орел

Орел символізує верховну владу, монарха, небесний закон, затверджуваний на землі, заступництво вищого закону. На емблемі Міжнародного союзу Латинського нотаріату орел сидить цупко, розставивши міцні лапи, що означає владу, що утвердилась. Голова орла увінчана німбом - це дух влади та закону осяює діяльність нотаріуса, що символізується книгою і пером.

Печатка

Символізує авторитет, владу; легітимність; закріплення, посвідчення; досконалий акт; санкціонування; захист; заступництво; вирішену справу; таємницю, що охороняється.

Терези

Терези - стародавній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, провина й невинність, вчинки й діяння. У стародавніх міфологіях володарі потойбічного світу зважували добрі та злі вчинки людей, і посмертна їх доля залежала від того, яка чаша переважить. Сам закон не що інше, як встановлення міри.
Терези - один з метафоричних атрибутів нотаріату, але не досить популярний. Вони висловлюють органічний правосудний характер нотаріату - інституту, спорідненого із судом. Нотаріат по низці основоположних ознак відносять до правосуддя, але тільки не змагального, спірного, а безперечного, консенсусного, превентивного (попереджувального).
Істотне значення для нотаріату має рівність закону, рівність сторін. Нотаріус врівноважує сторони не стільки у вигодах, скільки у правах і обов’язках, зрівнює із законом.

Частина II. Інші символи

Крім перерахованих вище, очевидних і широко вживаних, символів нотаріату існують й інші символи.

Пурпурові чорнила

Чорнила - неявний символ нотаріату. На відміну від чорних або синіх, пурпурові чорнила - привілей вищої влади та її намісників. Пурпурова субстанція занадто рідкісна, щоб проливати її поза ритуалом санкціонування, в низинних чорнових справах.
В архаїчному періоді розвитку права деякі договори скріплювалися кров’ю, що в силу наступної втрати сакрального (священного) характеру зобов’язань була успішно замінена чорнилом. Зрозуміло, сьогодні чорнила символізують не кров як біологічну субстанцію, а кровні зв’язки між проголошеним волевиявленням і записаним. Перо і чорнила нотаріуса - Плоть і Кров закону.

Круглий стіл

Оскільки у круглого столу немає кутів і всі його радіальні краї рівновіддалені від центру, він символізує згоду й рівність між сторонами. Недарма при досягненні домовленостей і згоди говорять про “згладжування кутів”.

Зелений колір

При всій неоднозначності символічного значення кольорів, зелений колір уособлює життя, родючість і світ - як у космічному, так і в соціальному сенсі. Зелений колір отримують від змішування жовтого та синього, об’єднуючи тепле животворяще світло сонця (що символізує жовтий) з інтелектом та істиною (відповідно синій). Однак у ньому знаходить притулок і недосвідченість. Так, непоінформованість (юридична недосвідченість) людей не шкодить їм при зверненні до нотаріуса, бо вони знаходять у ньому теплу, сонячну сторону істинного розуму, знаходять розуміння й мир, благий захист своїх життєвих інтересів. І все це символізується зеленим кольором.

Картуш

Картуш - це літоморфний сувій, тобто глиняна, гіпсова або виконана з іншого твердого матеріалу фігура, що зображає розкритий сувій із загнутими краями і центральною “розеткою” з написом або графічним зображенням. Часто картуш є декоративним елементом будь-якого архітектурного блоку й виконується у жанрі барельєфа або горельєфа, але може бути й самостійною емблемою.

Частина III. Додаткові символи

До перерахованих вище можна додати й інші символи нотаріату - артефакти за своїм розумінням. Ці додаткові символи мають право як мінімум на осмислення.

Эталони мір и ваги

Оскільки нотаріус не торгує законом, то він застосовує до людей не оціночні, а дійсні мірила закону та справедливості. Тому нотаріус - депозитарій правових еталонів. Еталони правових мір і ваги можуть уособлюватися лежачим на чаші терезів платиновим бруском з мірними позначками по периметру.

Платиновий перстень

Символізує зв’язок (заручини) з істиною, але виражається скромно, непомітно і шляхетно; ставлення до істини твердої і не схильної до псування; пам’ять про істину, яка сильна та необхідна, але яку люди не цінують і до якої не прагнуть так, як до золота . До речі, з дорогоцінних металів золото найвіддаленіше від нотаріуса, платина - найближча. Але взагалі, демонстрація коштовностей і прикрас нотаріусу протипоказана.

Полотняний мішечок з аметистом

Аметист у маленькому полотняному мішечку - не стільки символ, скільки символічне нагадування. Нотаріус не повинен бути вишуканий, бо правда проста, не повинен бути хитромудрим, бо він нікого не обманює. І просте полотно уособлює це. Але він повинен зберігати скарб душі - правдивість, скромність і порядність. Це символізується аметистом. Нехай нотаріус пам’ятає про простоту і про таємний скарб душі. Про це й нагадує полотняний мішечок з аметистом.

Синій хітон

Хітон є вільним, із спадаючими складками одіянням. У даному випадку це синій довгополий хітон з рукавами. Має дещо сакральний характер. Символізує місію, відчужену від буденних турбот, а темно-синій колір уособлює служіння істині. Синій колір також символізує глибину, непорочність, життєву мудрість, холодність розуму, постійність, вірність, миролюбство, порядність.

Гірський кришталь

Кристал гірського кришталю уособлює ясність розуму, просту чистоту, неупереджене бачення, а також роз’яснення правди. Око нотаріуса повинно бути подібно гірському кришталю. Гірський (піднесений) характер ясної сили гірського кришталю не дозволяє особистій пристрасті і нерозумінню затьмарити бачення істини. У цих аспектах символіка гірського кришталю застосовується до нотаріуса.